Kto je mikrodaňovníkom ? Tento pojem začína platiť od 01.01.2021
- fyzická alebo právnická osoba, ktorej príjmy (výnosy) neprevyšujú sumu 49 790,-€ za zdaňovacie obdobie, ktoré nesmie byť kratšie ako 12 po sebe idúcich mesiacov.
Mikrodaňovníkom nemôže byť daňovník:
- ktorý je závislou osobou podľa §2 zákona o dani z príjmov písm. n) až r) *tzv. prepojené osoby
- na ktorého bol vyhlásený konkurz alebo vstúpil do likvidácie
- ktorého zdaňovacie obdobie je kratšie ako 12 po sebe idúcich mesiacov (okrem daňovníka z dôvodu úmrtia)
V praxi tak aj napriek obratu do hranice 49 790 eur bude pomerne náročné naplniť podmienky na získanie postavenia mikrodaňovníka, z dôvodu prísnej podmienky neuskutočňovania kontrolovanej transakcie so závislou osobou. Stačí tak napríklad, aby si spoločník „poslal“ svoje súkromné peniaze na účet spoločnosti, čo predstavuje pôžičku poskytnutú veriteľom – spoločníkom pre dlžníka – spoločnosť, ktorá sa považuje za transakciu medzi závislými osobami, t. j. kontrolovanú transakciu. Alebo, ak spoločnosť predá auto konateľovi/spoločníkovi spoločnosti, či naopak, konateľ/spoločník predá svoj automobil svojej spoločnosti. Medzi kontrolované transakcie rovnako spadne aj vyplatenie odmeny konateľovi a pod.
Výhody mikrodaňovníka:
- odpisy hmotného majetku (s výnimkou nehnuteľností) bude možné uplatniť v ľubovoľnej výške, ale počas stanovenej doby odpisovania pre príslušnú odpisovú skupinu, pričom povinnosťou je zachovanie držby majetku, pričom tento spôsob odpisovania sa použije na hmotný majetok zaradený do užívania po 1.1.2021.
- odpočet daňovej straty sa predĺžuje zo 4 na najviac 5 po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, najviac do výšky základu dane. Uvedené platí za daňové straty vykázané za zdaňovacie obdobia po 1.1.2021.