Kto je prepojená resp. závislá osoba ?
- blízka osoba (otec, matka, súrodenec, manžel, manželka, iný rodinný príslušník,…)
- ekonomicky prepojená osoba (konateľ, spoločník, člen štatutárneho orgánu, dozorného orgánu,…)
- personálne prepojená osoba alebo
- inak prepojená osoba.
V prípade, že uskutočníte transakcie medzi prepojenými osobami ste povinný zostaviť transférovú dokumentáciu. Čo to je ?
Transferová dokumentácia
- dokumentuje proces ocenenia vzájomných obchodných vzťahov daňovníka vrátane cien za poskytnuté služby, kontrolovaných transakcií (pôžičky a úvery) a iné skutočnosti, ktoré majú na ne vplyv
- predstavuje súbor informácií, údajov a skutočností, ktoré preukazujú a vysvetľujú spôsob tvorby transferovej ceny
- ľudskou rečou tieto transakcie sú kontrolované a máte obhájiť cenu za ktorú ste realizovali transakcie
Niekoľko príkladov
1. Spoločník poskytne bezúročnú pôžičku vlastnej spoločnosti. Musí sa riešiť transferová dokumentácia alebo nie?
Poskytnutie pôžičky nie je obchodným vzťahom. Spoločník, keďže nie je podnikateľ, nemá povinnosť úpravy základu dane. Spoločnosť takisto nemusí riešiť túto otázku, lebo to neznižuje základ dane a nezvyšuje daňovú stratu. Transférová dokumentácia nie je potrebná.
2. A opačne – spoločník si vezme z firmy pôžičku
V prípade, že spoločnosť poskytne bezúročnú pôžičku spoločníkovi, tak spoločníkovi vzniká nepeňažný príjem, spoločnosť je povinná upraviť základ dane.
Ak obchodná spoločnosť poskytne spoločníkovi alebo konateľovi bezúročnú pôžičku, suma pôžičky nepodlieha dani z príjmov. Nepeňažným zdaniteľným príjmom pre spoločníka alebo konateľa je však úrok, ktorý nie je povinný z pôžičky uhradiť. Pri výpočte výšky úroku sa vychádza z úroku, za ktorý poskytuje pôžičky banka, a to v mieste a v čase poskytnutia pôžičky podobného charakteru. Výška úroku bude súčasťou príjmov zo závislej činnosti spoločníka.
3. Prenájom od spoločníka (konateľa) pre spoločnosť
Pri prenájme má povinnosť viesť transferovú dokumentáciu aj spoločník aj spoločnosť, kde sa má vyjadriť prípadný rozdiel medzi cenou obvyklou a cenou medzi závislými osobami.
Ak spoločník prenajme nehnuteľnosť svojej spoločnosti bude musieť riešiť otázku ceny v transferovej dokumentácii. Teda nie je možné prenajímať za cenu nižšiu ako je cena obvyklá inak sa bude musieť rozdiel dodaniť u prenajímateľa. Ani opačne by to nebolo správne, pretože by sa musel dodaniť rozdiel u nájomcu závislej osoby. Obe strany musia viesť transferovú dokumentáciu kde cenu musia preukazovať.
4. Predaj majetku medzi závislými osobami (spoločník FO a právnická osoba)
Pri predaji majetku zo spoločnosti na závislú osobu FO (spoločník, konateľ, člen štatutárneho orgánu, dozorného orgánu) pod obvyklú cenu má tieto dôsledky:
- Spoločnosť musí dodať rozdiel v daňovom priznaní na r. 110
- FO vznikne nepeňažný príjem vo výške rozdielu medzi obvyklou cenou a nižšou predajnou cenou.
5. Darovacia zmluva
Ak poskytne dar spoločnosť spoločníkovi, bude to u spoločníka posúdené ako nepeňažný príjem (dar je predmetom dane ak súvisí s výkonom závislej činnosti). Pre spoločnosť je to nedaňový výdavok.
6. Výpožička
Ak spoločník poskytne hnuteľnú vec alebo nehnuteľnosť na užívanie spoločnosti bezodplatne na základe zmluvy o výpožičke, potom od 1.1.2017 sú nedaňovým výdavkom výdavky na technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie hnuteľnej veci a nehnuteľnosti využívanej na základe zmluvy o výpožičke okrem výdavkov na energie vynaložených užívateľom v súvislosti s užívaním takej hnuteľnej veci alebo nehnuteľnosti.
Z pohľadu zákona o DPH neplatí princíp dane z príjmov. To znamená, že na účely DPH nemá vplyv skutočnosť či ide alebo nejde o daňový výdavok, ale to či sa prijaté plnenia používajú na dodávky tovarov a služieb platiteľa.
Príklad:
Spoločnosť si prenajala od spoločníka na výpožičku motorové vozidlo (bezplatne). Okrem nákup PHL vykonala na ňom TZ a opravy a údržby v hodnote 2400 eur. Ako to má posúdiť z pohľadu DzP a DPH?
Riešenie:
Výdavky na PHL budú daňovo uznané, ostatné sú nedaňovým výdavkom. Na účely DPH môže odpočítať platiteľ DPH daň z každého plnenia teda vrátane opráv a TZ, ak má faktúru a súvisí to s jeho ekonomickou činnosťou.
7. Obchodné transakcie medzi prepojenými osobami
Pozor by ste si mali dať aj na obchodné transakcie medzi osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi. Máte povinnosť viesť dokumentáciu ku kontrolovaným transakciám bez ohľadu na to, či dochádza u nej k úprave základu dane alebo nie.
Kto sú osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi
a) fyzické osoby, ktoré sú štatutárnym orgánom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, alebo členom štatutárneho orgánu platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, ako aj fyzické osoby, ktoré sú im priamo podriadené, |
b) fyzické osoby, ktoré sú členom dozornej rady platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, |
c) osoby, ktoré priamo alebo nepriamo vlastnia alebo kontrolujú 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu, |
d) osoby, v ktorých priamo alebo nepriamo vlastní alebo kontroluje 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu, |
e) osoby, ktoré sú členom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, |
f) fyzické osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu voči platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, |
g) fyzické osoby, ktoré sú osobou blízkou fyzickej osobe uvedenej v písmene a), b), c), d) alebo f), |
h) právnické osoby, ktorých štatutárny orgán alebo spoločník je aj štatutárnym orgánom alebo spoločníkom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, |
i) fyzické osoby, ktoré žijú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, v domácnosti, |
j) osoby blízke platiteľovi, ktorý je fyzickou osobou a ktorý dodáva tovar alebo službu. |